Spektakl „Noc Wigilijna” grupy Tespis na kanale IPN TV!

W czwartek, 5 lutego, w siedzibie Centrum Edukacyjnego IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” w Warszawie odbyła się uroczysta premiera spektaklu „Noc Wigilijna” grupy teatralnej Tespis, będącego swobodną adaptacją sztuki Pani Zofii Pociłowskiej, napisanej podczas jej pobytu w obozie koncentracyjnym w Ravensbrück. Przedstawienie premierowe obejrzała autorka sztuki, Pani Zofia Pociłowska, która była gościem honorowym uroczystości.

Pokaz przedpremierowy spektaklu miał miejsce 2 lutego w naszej szkole. Jako pierwsi zobaczyli go uczniowie klas pierwszych.

Na kilka dni przed premierą sztuki w IPN-ie w internecie pojawiły się liczne zapowiedzi spektaklu. O naszej szkolnej grupie teatralnej pisano m.in. na stronach Instytutu Pamięci NarodowejKrakowskiego Portalu Edukacji Patriotycznej, Gazety Lubelskiej, a także na blogu Ravensbrück oraz polskim portalu teatralnym e-teatr.pl i portalu historycznym dzieje.pl.

Młodzież z grupy teatralnej Tespis, w składzie Marcel Bogatko, Alicja Dmochowska, Weronika Gawęda, Mateusz Kociński, Kamil Kuć, Jakub Socha, Mateusz Obrzydowski, Ewa Szczęsna, Aleksandra Żbikowska, pod opieką Pani Ewy Bednarczyk przygotowywała się do tego występu przez długie tygodnie. Spektakl powstał w ramach projektu O tym nie można zapomnieć … – spotkania z kobietami, które przeszły piekło obozów i łagrów, realizowanego pod kierownictwem Pani Ewy Bednarczyk i Pani Anny Krzykowskiej.

Efekty ciężkiej pracy grupy teatralnej Tespis oraz jej opiekuna, Pani Ewy Bednarczyk, możecie zobaczyć w internecie, gdyż 20 lutego Instytut Pamięci Narodowej opublikował na kanale IPN TV nagranie z premiery sztuki „Noc Wigilijna” w siedzibie Centrum Edukacyjnego IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” w Warszawie.

Uzupełnieniem spektaklu jest reportaż z udziałem Pani Ewy Bednarczyk i młodzieży z grupy teatralnej Tespis.

Poniżej zamieszczamy wybrane kadry ze spektaklu i serdecznie zapraszamy do obejrzenia całego przedstawienia „Noc Wigilijna” oraz reportażu na kanale IPN TV.

 

Zajęcia pozalekcyjne

Media