Szkolny Festiwal Kultury „Emilian” prawdziwą ucztą dla ducha!

Tegoroczny Szkolny Festiwal Kultury „Emilian”, podobnie jak poprzednie, okazał się odkrywcą wielkich talentów! W środę, 1 czerwca 2016 roku, w Dzień Dziecka, w auli szkoły zgromadzili się prawdziwi koneserzy sztuki, którzy potrafili docenić ciężką pracę kolegów, koleżanek i wspierających ich nauczycieli zaangażowanych w przygotowanie Festiwalu. Koordynatorem Festiwalu była Pani Ewa Bednarczyk.

Tradycyjnie festiwal rozpoczęło uderzenie w gong sygnalizujące otwarcie uroczystości. W tym roku zaszczyt ten przypadł nowo wybranej Pani Dyrektor Bożenie Grzelewskiej. W roli konferansjerów wystąpili maturzyści: Ewa Szczęsna i Mateusz Kociński, będący przez cztery godziny Festiwalu przewodnikami publiczności po świecie teatru, literatury, filmu, muzyki i malarstwa. Atmosferę tego dnia dało się poczuć już kilka dni wcześniej, spacerując po szkolnych korytarzach i zwiedzając prezentowaną na ścianach galerię „żywych obrazów”.

O tym, że „Emilian” to rzeczywiście prawdziwa uczta dla ducha, można się było przekonać już na samym początku. Przystawkę, historię miłosną z Jamesem w roli głównej, podała klasa 1e, która wystawiła spektakl „Obietnica” (scenariusz: Julia Mikołajewska i Kamila Górniewska). I danie – przedstawienie „Dziadostwo” (scenariusz: Katarzyna Boruc i Gabriela Łozińska) – zaserwowała klasa 1c zainspirowana nauką moralną II cz. „Dziadów”. O tej uwspółcześnionej wersji dramatu Mickiewicza bynajmniej nie można powiedzieć, że mieliśmy do czynienia z dziadostwem, wręcz przeciwnie!

Jednak dobra uczta to uczta syta, z dużą ilością przekąsek. Bardzo pikantne zakąski, oddziałujące na różne zmysły, podawali tego dnia Tespisowcy. Jakub Socha zaczął od pantomimy „Lekarz”, lekkiej potrawy, poprawiającej krwiobieg, przyspieszającej bicie serca oraz aktywizującej mięśnie brzucha i twarzy, po której dotleniona, skoncentrowana i rozluźniona publiczność spokojnie mogła przejść do spożywania potraw ostrzejszych. A wśród nich znalazło się i coś do wypicia – napój, o którym już Szekspir powiedział, że „pobudza żądzę, a wstrzymuje wykonanie”, czyli kabaret „Pani Brovary” w wykonaniu Agnieszki Zielińskiej, Mateusza Siemiątkowskigo oraz Jakuba Sochy; i coś do zjedzenia – prawdziwy afrodyzjak, „Krawiec żydowski” z Agnieszką Zielińską i Mateuszem Siemiątkowskim w rolach głównych. Po przekąskach nastąpiła prezentacja finałowej 15 „żywych obrazów”, stanowiących kwintesencję smaku artystycznego uczniów „Konopczyńskiego”.

Część II Festiwalu otworzyły dwie szybkie przystawki grupy Tespis – etiuda „Poeta” Jakuba Sochy i monolog Ewy Szczęsnej „Śniadanie u Tiffany’ego”, które zaostrzyłyby apetyt nawet największego smakosza. Danie główne, bardzo wykwintne, bogate w różne konteksty, zaserwowała klasa 2c, wystawiając spektakl „Nędzny aktor w powieści idioty” (scenariusz i reżyseria: Agnieszka Zielińska). Okazał się on fenomenalnym przedstawieniem ujawniającym niezwykłe talenty aktorskie uczniów klasy 2c i wielki kunszt autorski Agnieszki Zielińskiej. Na deser publiczność otrzymała naprawdę zakręconą historię dwóch kobiet zakończoną happy endem, czyli przedstawienie klasy 1d pt. „Zakręceni” (scenariusz i reżyseria Małgorzata Marcinow). Ostatnim daniem tego dnia był enigmatyczny, pozostawiający uczucie niedosytu, film klasy 1a pt. „O tym, jak Konop stał się fajny”.

Po raz kolejny jury wyróżniło najlepszych,

rozdając nagrody pieniężne i rzeczowe:

Grand prix Festiwalu:

Agnieszka Zielińska (za grę aktorska, scenariusz i reżyserię)

I miejsce:

klasa 2c, spektakl „Nędzny aktor w powieści idioty”

II miejsce:

klasa 1c, „Dziadostwo”

III miejsce:

klasa 1e, „Obietnica”

Wyróżnienia za najlepszą grę aktorską:

Jakub Socha, Mateusz Siemiątkowski

Gratulujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tegorocznym Festiwalu

i udowodnili, że nie boją się podejmowania nowych wyzwań!

Relację fotograficzną z tego dnia przygotowała

Joanna Smolińska z klasy 2a.

Zapraszamy do obejrzenia!

Zajęcia pozalekcyjne

Media