Dzień pluszowego misia

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Pluszowy miś to najlepszy przyjaciel każdego dziecka. Towarzysz zabaw, kumpel, powiernik sekretów. W każdej chwili można się do niego przytulić i powierzyć mu swoje smutki. Nic zatem dziwnego, że pluszowe misie doczekały się swojego własnego święta. W tym dniu warto powspominać maskotki z dzieciństwa, które tak wiernie nam służyły.

Co roku 25 listopada – czyli w rocznicę powstania pierwszej maskotki – obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia.

Niedźwiadek Teodora Roosvelta, czyli skąd się wzięły pluszowe misie?

Cała historia zaczęła się od polowania, na które wybrał się prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt wraz z towarzyszami w 1902 roku. Niestety, nie miał szczęścia. W rozległych lasach Missisipi nie udało mu się ustrzelić ani jednego niedźwiedzia. Innym myśliwym dopisywało powodzenie, prezydentowi nie. Do akcji wkroczyli przyjaciele wodza, którzy zorganizowali nagonkę na małego niedźwiadka, a w końcu pojmali go, spętali i przywiązali do drzewa. Dopiero wtedy wezwano Roosvelta, aby oddał śmiertelny strzał. Prezydent jednak zlitował się nad zwierzęciem, uznając, że zabicie związanego misia byłoby niesportowe.

Wydarzenie na polowaniu stało się ogólnonarodową sensacją w USA. Rozpisywano się o nim w artykułach i publikowano tematyczne komiksy w gazetach. Historia prezydenta i misia natchnęła w końcu właściciela niewielkiego sklepu z zabawkami, Morrisa Michtoma, który następnie zaprojektował pierwszego pluszowego misia. Nazwał go Teddy’s Bear, czyli miś Teddy’ego. W języku angielskim zabawka do tej pory nosi właśnie taką nazwę.