Spotkanie z panem Olgierdem Łukaszewiczem – Tydzień Kultury i Języka Polskiego

Nasze zaproszenie na Tydzień Kultury i Języka Polskiego przyjął Pan Olgierd Łukaszewicz – wybitny aktor znany z wielu ról filmowych, telewizyjnych i teatralnych.
Pan Olgierd Łukaszewicz przeczytał fragmenty dramatów romantycznych będących cenną lekcją historii, która w różnych odsłonach lubi się powtarzać.
Nasz Gość wystąpił również w roli popularyzatora wkładu Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego w polską myśl integracyjną z Europą. Wydobył z niepamięci sylwetkę tego wybitnego Polaka (bohatera książki Alicji Wejner: „Azymut wspólna Europa. Jastrzębowski”) – botanika, meteorologa, klimatologa, wybitnego pedagoga, krajoznawcę, leśnika, prekursora resocjalizacji, autora „Konstytucji dla Europy”, który w trudnych warunkach, zmagając się z zawieruchą historyczną lat trzydziestych XIX w., stworzył wizję zintegrowanej Europy. Refleksja o pokoju zrodziła się właśnie w tamtym trudnym czasie jako reakcja na koszmarny widok pól bitewnych. Zapomnieć o ludziach i wydarzeniach jest niezwykle łatwo – ocalić od zapomnienia – trudno.

Pan Olgierd Łukaszewicz z pasją, która porusza i inspiruje – podjął się tej roli. Dziękujemy za odwiedziny.