22 marca uczniowie klas drugich z rozszerzoną matematyką uczestniczyli w wykładzie dr Michała Korcha pt. Matematyk na wyborach”. Pan Korch jest pracownikiem Uniwersytetu Warszawskiego. Zajęcia były niezwykle interesujące i pozwoliły spojrzeć na zagadnienia bliskie każdemu człowiekowi od strony matematyki.
Wybory, według Konstytucji, powinny być (wśród innych ważnych przymiotów) równe i proporcjonalne. Czy są takie? Kto, jak nie matematyk, powinien to sprawdzić!
Uczniowie dowiedzieli się, jak działają wybory do Sejmu w Polsce, czy większość mandatów może dostać mniejszość, czy zawsze więcej głosów, to lepiej?
Zastanawiali się z p. Michałem Korchem nad tym czy z matematycznego punktu widzenia wybory proporcjonalne są w ogóle możliwe.
Przekonali się na przykładzie wyborów przywódcy Sawanny, jak bardzo ich wynik może zależeć od metody głosowania i jak niezwykle trudno wybrać metodę najlepszą.
Uczniowie przyjrzeli się też wyborom w innych krajach – wyborom prezydenckim w USA. Przekonali się, jak bardzo można wpłynąć na wynik wyborów, jedynie sprawnie ustalając granice okręgów wyborczych.