Niezwykła kraina – Roztocze

Pierwszy dzień: Jest 4 października 2021 roku, godzina 6:30. Wszyscy stoimy już z bagażami, czekamy na moment,  w którym będziemy mogli zająć miejsca w autokarze. Jesteśmy bardzo podekscytowani  i szczęśliwi, bo jest to nasza pierwsza wspólna wycieczka międzyklasowa. Jadą wszystkie drugie klasy – 2a, 2b, 2c,2d i 2t.

Podróż jest długa, trwa ponad cztery  godziny. Mamy za sobą postój, gdzie wszyscy mogliśmy się przewietrzyć i pobudzić ciepłą kawą. Podczas podróży, każdy rozmawiał o planowanej  wieczornej dyskotece oraz o playlistach muzycznych.

Pierwszym miejscem, które odwiedzamy, jest Szklarnia, w której znajduje się  jedyna w Polsce ostoja konika biłgorajskiego. Przewodnik przekazuje nam  wiele ciekawych informacji o tych zwierzętach, o ich usposobieniu,  diecie czy sposobie opieki, jaką trzeba im zapewnić. O wszystkim opowiada  Zbigniew Butryna, który prezentuje nam  również instrument zwany suką biłgorajską. Pan Zbigniew, z pasją, przedstawia nam jej budowę i historię jej powstania.

Kolejnym miejscem, w które się udajemy, jest park rekreacji Zoom Natury. To tam uzupełniamy naszą wiedzę na temat ekologii, niezwykłych zwierząt, czy zjawisk przyrodniczych. Z  zaciekawieniem oglądamy eksponaty i wsłuchujemy  się w odgłosy ptaków.
To jest  ostatni punkt zwiedzania w dniu dzisiejszym. Udajemy się teraz do naszych ośrodków Pszczeliniec i Natura.  Każdy już chce zobaczyć swoje pokoje,  rozpakować  się i szykować do wieczornej imprezy.

Drugi dzień: Po śniadaniu wyruszamy autokarami do rezerwatu Czartowe Pole w Janowie Lubelskim. W trakcie podróży zwiedzamy Krasnobród, przewodnik opowiada nam historie związane z tym miejscem. W rezerwacie są przepiękne widoki, a to za sprawą wodospadów i wielokolorowych drzew, których liście przybrały  barwy jesieni.

Kolejnym punktem  wycieczki  jest rezerwat Szumy nad Tanwią. Miejsce to zdecydowanie robi na nas największe wrażenie . Każdy łapie za telefon i wykonuje serie zdjęć. Miejsce jest malownicze, możemy podziwiać tam liczne wodne kaskady, wydające charakterystyczny, kojący szum.

Następnie udajemy się  do kamieniołomu Babia Dolina oraz wchodzimy na wieżę widokową, z której podziwiamy piękne krajobrazy.

Dalej przemieszczamy się do Roztoczańskiego Parku Narodowego i tam przewodnik zabiera nas na długi spacer. Oglądamy zniewalająco piękną krainę, jaką jest Roztocze; wchodzimy na  Bukową Górę, podziwiamy stawy Echo. Następnie udajemy się do  Alei Dębów. Tam mamy okazję zobaczyć naprawdę ogromne i budzące podziw drzewa, do których można nawet wejść! Spacer kończy się na odwiedzeniu Kapliczki na Wodzie. Intensywne wędrówki tego dnia dobiegły końca, ale wieczorem czekała nas jeszcze atrakcja w postaci ogniska.

Trzeci dzień:  Czas na pożegnanie się z Krasnobrodem i wyjazd  do Zamościa. Jest to renesansowe miasto zbudowane na obraz człowieka. Mieszkali w nim między innymi poeta – Bolesław Leśmian oraz bard – Marek Grechuta. Podziwiamy  też wnętrza kościołów Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła, pomnik Jana Zamojskiego, dzielnicę żydowską z synagogą, most Dla zakochanych usytuowany nad … torami kolejowymi, postaci z utworu Leśmiana – Bajdałę i Dusiołka, a także piękny, renesansowy Rynek. Wydaje się, że w każdym zaułku miasta kryje się jakaś niezwykła opowieść.

Czas mija bardzo szybko i nasza trzydniowa eskapada też musiała się skończyć. Chyba każdy żałował, że już trzeba wracać do codziennych, zwykłych obowiązków, ale mamy nadzieję, że jeszcze nie raz spotkamy się na międzyklasowym wyjeździe, bo  wszyscy są zadowoleni z takiej formy integrowania i poznawania się wzajemnie.

Wycieczka dobiega końca. Wysiadamy z autokarów, żegnamy się  i dziękujemy naszym Nauczycielom za wspólnie spędzony czas.

Maria Gajo, , Katarzyna Młynarczyk  i Wiktoria Styczeń z kl.IId