Tajemnice Gór Sowich

Uczniowie klasy 1a w dniach 25-27 maja wybrali się na wycieczkę, by poznać tajemnice Gór Sowich.

Pierwszego dnia wycieczki głównym celem było zwiedzanie zamku Książ wraz z podziemiami. Jest to jeden z najbardziej intrygujących zamków w Polsce! Zamek Książ wciąż skrywa niewyjaśnione historię, m.in. takie, jak hipotezy o przeznaczeniu wojennym podziemi, czy miejscu pochówku Księżnej Daisy. W podziemiach uczniowie zobaczyli potężną wybetonowaną halę oraz korytarze wykute w surowej skale. Poznali tam nie tylko historię książańskich podziemi, ale również teorie o celu ich powstania. Po zwiedzaniu przyjechali do  hotelu- hotel „Maria” w Wałbrzychu, gdzie uczniowie mieli czas dla siebie. Integrowali się. Do dyspozycji mieli kręgle, bilard, piłkarzyki, siłownię, jacuzzi, rowerki wodne.

Drugi dzień wycieczki rozpoczęli uczniowie wraz z opiekunami od pieszej wycieczki na Sowią Górę, która znajduje się w Parku Krajobrazowym Gór Sowich. Podczas wchodzenia na szczyt, towarzyszyły uczestnikom piękne widoki. Po dotarciu na szczyt, odpoczęli w schronisku „Sowa”. Kolejnym z punktów było zwiedzanie Sztolni Walimskich. Była to podziemna trasa turystyczna w kompleksie „Rzeczka”, która jest pozostałością po jednym z najbardziej tajemniczych przedsięwzięć górniczych i budowlanych, prowadzonych w czasie 2 wojny światowej przez III Rzeszę w Górach Sowich. Ostatnim etapem wyjścia było zwiedzanie podziemnego miasta Osówka- która uchodzi za tajną kwaterę Hitlera.

Ostatniego dnia uczniowie zwiedzili Kamienną Górę. Znajduje się w niej podziemny kompleks- Projekt Arado – zaginione laboratorium Hitlera. Przewodnik  posiadał ogromną wiedzę oraz z charyzmą i zaangażowaniem oprowadzał po tym podziemnym kompleksie. Wycieczka zakończyła się spacerem po okolicznym lesie – Antonówka, w towarzystwie dwóch przewodników. Zapoznali uczniów ze wszystkimi, albo prawie wszystkimi tajemnicami tego lasu. Dysponowali oni ciekawymi eksponatami a nawet dokumentami CIA o tym terenie.

Wszyscy wrócili z wycieczki zmęczeni, ale za to pełni wspomnień, wrażeń oraz pytań o naszą ciekawą historię.