Spacer śladami „Lalki” Bolesława Prusa.

21 maja klasa 2Gf w ramach zajęć z  języka polskiego zainaugurowała w kończącym się już roku szkolnym spacer – Śladami Lalki Bolesława Prusa po warszawskim Krakowskim Przedmieściu.

Było to bardzo ciekawe urozmaicenie lekcji, szczególnie po długim i męczącym nauczaniu zdalnym. Ponadto taka forma zapamiętywania zdarzeń, miejsc i bohaterów z powieści realistycznej, na pewno pozwoliła na efektywniejsze zagłębienie się w problematykę utworu.

Spacer rozpoczął się  przy kamienicy w której mieszkał Stanisław Wokulski. W tym miejscu zwróciliśmy uwagę również na pomnik Mikołaja Kopernika, który Wokulski codziennie widział z okna swojego mieszkania.

Kolejno zatrzymywaliśmy się przy Kościele Świętego Krzyża, następnie przy nowym sklepie Wokulskiego pod numerem 7, gdzie aktualnie znajduje się księgarnia imienia Bolesława Prusa.  Zwróciliśmy również uwagę na gmach główny Uniwersytetu Warszawskiego.

Na naszej trasie znalazły się więc kościoły oraz pomniki, w tym wieszcza Adama Mickiewicza

Podążając śladami bohaterów powieści, słuchaliśmy opowieści o tych miejscach, wzbogacanych czytaniem fragmentów z utworu Aleksandra Głowackiego.

Dzięki spacerowi, nieco inaczej spojrzeliśmy na nasze miasto. W końcu dzieło Prusa to niezwykła powieść topograficzna, dzięki której Stanisław Wokulski i Ignacy Rzecki już na zawsze wpisali się w krajobraz Warszawy.

Taka forma lekcji była bardzo interesująca, tym bardziej, że przewodniczkami Ścieżki literackiej Lalka były nasze koleżanki z klasy.

Aleksandra Stanik i Karolina Wierzbicka